23 خرداد برای همیشه به عنوان روز ملی قصه گویی ثبت ملی شد

آئین ثبت ملی قصه‌گویی ایرانی با حضور مفاخر و پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر در منزل زنده‌یاد «مهدی آذریزدی» پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران در شهر میراث جهانی یزد برگزار شد.

23 خرداد برای همیشه به عنوان روز ملی قصه گویی ثبت ملی شد

به گزارش فرزین سلطانی از یزد، کانون پرورش فکری بعد از گذشت بیست‌ و چهار دوره برگزاری جشنواره قصه‌گویی در سطح ملی و بین‌المللی، موفق به ثبت ملی قصه‌گویی در پاسداری از میراث ناملموس ایران اسلامی شده است.

 بر همین اساس نیز امروز سه‌شنبه ۲۳ خردادماه هم‌زمان با آئین برگزاری مراسم ثبت ملی در تهران، مراسم جشن گرامیداشتی به همین مناسبت به همت کانون پرورش فکری استان و با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی یزد با حضور اعضای انجمن قصه‌گویی، قصه‌گویان، پیشکسوتان، مفاخر و هنرمندان استانی در منزل خالق «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» برگزار شد.

 «عالیه قوامی» مدیرکل کانون پرورش فکری استان یزد در این مراسم اظهار کرد: رونمایی از لوح ثبت ملی قصه‌گویی، پخش بخشهایی از اثر موسقیایی قند و عسل از سروده‌های آذریزدی، قصه‌گویی «محیا کمالیان» عضو نوجوان کانون، پخش نماهنگی از مرحوم آذر یزدی و اجرای زنگ قصه‌گویی همراه با پخش کلیپ «آی قصه قصه قصه» از جمله برنامه‌های این مراسم بود.

گفتنی است؛ چنین جشنی نیز بر مزار مطهر شهید قاسم سلیمانی «نماد قصه‌های ایثار و مقاوت»، در حرم مطهر امام رضا(ع) «نماد قصه‌های دینی‌مذهبی»، در تاق بستان کرمانشاه نماد «قصه‌های ملی و آیینی» و در گیلان به یاد برگزاری اولین جشنواره قصه‌گویی ایران در حال برگزاریست.

پایان پیام/الف

Leave a Comment