مدار آلودگی در جنوب پایتخت

تنها روزهای انگشت‌شماری آسمان این شهر، رنگ آبی به خود دیده و هوای خاکستری رنگِ پر از دود و آلودگی، نفس‌های مردم «باقرشهر» را به شماره انداخته است.

مدار آلودگی در جنوب پایتخت

فرزین سلطانی-ری؛ نیاز گلی: شهری در جنوب پایتخت در میان انواع صنایع و منابع آلاینده محصور شده و با آلودگی‌های ناشی از آنها دست و پنجه نرم می‌کند. طی هفته‌های گذشته نفس کشیدن در این شهر خاکستری سخت شده و تنها روزهای انگشت‌شماری آسمان این شهر، رنگ آبی به خود دیده است. هوای پر از دود و آلودگی، نفس‌های مردم «باقرشهر» را به شماره انداخته و مردم این منطقه از استان تهران پس از پشت سر گذاشتن پاییزی که رنگ هوای آن خاکستری و رنگ‌ نقشه آن بیشتر روزها قرمز و گاهی بنفش بود، زمستان سرد خود را نیز با هوایی که نقابی مه‌گونه به چهره شهر گسترده است، آغاز کردند. باقرشهر کجاست؟ باقرشهر یکی از شهرهای بخش کهریزک در شهرستان ری است که دور تا دور آن پر است از آلاینده‌ها؛ پالایشگاه تهران، نیروگاه برق ری، شهر سنگ، سایپا پرس، شرکت‌های نفتی بهران و ایرانول، مراکز متعدد بازیافت پسماند، شهرک انرژی و انواع لکه‌های صنعتی، باقرشهر را احاطه کرده‌اند. این شهر که دو جاده ترانزیتی را در دل خود جای داده، محل عبور تریلرهای حمل زباله برای تردد به آرادکوه و انواع خودروهای سنگین حمل بار برای تردد به انبارها و واحدهای صنعتی همچنین محل عبور خودروهای متعدد تهرانی‌ها‌ به سمت بهشت زهرا(س) است که دود همه آنها هوای باقرشهر را غبارآلود می‌کند.  

خیابان یادگار امام(ره) باقرشهر سهم باقرشهر از عوارض آلودگی در حد صفر است سهم عوارض آلودگی این شهر پر از آلاینده، در حد صفر است، در حالی که گاهی افق دید به زیر 10 متر می‌رسد و سرفه‌ها و سوزش گلو، اشک چشم شهروندان را درمی‌آورد؛ سرانه فضای سبز ۱۳ مترمربعی نیز نتوانسته ریه‌های باقرشهر را پاک کند زیرا گستره فضای سبز جوابگوی این حجم از آلایندگی نیست. به گفتته مرتضی همتی شهردار باقرشهر؛ اگر کل این شهر هم درخت کاشته شود، در کاهش آلایندگی تاثیر زیادی نخواهد داشت چون باقرشهر حالت کاسه‌ای دارد و بیش از ۹۰ درصد آلایندگی در داخل شهر می‌چرخد و این یکی از دلایل آلوده‌تر بودن این شهر از سایر شهرهای استان تهران است. باقرشهر رکورددار آلوده‌ترین شهر استان تهران آلودگی هوا یکی از بزرگ‌ترین معضلات کشورمان است که در نیمه دوم سال به دلیل وارونگی هوا و سایر عوامل، افزایش می‌یابد. استان تهران از آلوده‌ترین مناطق کشور است اما مُهر خاکستری آلوده‌ترین شهر استان تهران بر پیشانی باقرشهر نقش بسته و این شهر را رکورددار آلوده‌ترین شهر استان کرده است. مُهر خاکستری آلوده‌ترین شهر استان تهران بر پیشانی باقرشهر نقش بسته و این شهر را رکورددار آلوده‌ترین شهر استان کرده است

Leave a Comment