سندی از مخالفت اهالی شفت با کشف حجاب رضاخانی

در بخشی از کتاب تغییر لباس و کشف حجاب به روایت اسناد، آمده است که سه سید از اهالی شفت ضمن مخالفت لفظی با کشف حجاب، در مراسمات و جشن‌هایی که با همین هدف برگزار شده بود نیز شرکت نکرده‌اند.

سندی از مخالفت اهالی شفت با کشف حجاب رضاخانی

فرزین سلطانی، رشت، حمیدرضا دنیادیده: یکی از مقاطع حساس تاریخ معاصر ایران، اقدامات ننگ آفرین رضاخان در جهت مسخ هویت ملی و مذهبی مردم ایران بوده است که برای دستیابی به چنین هدف شومی با هماهنگی ایادی بیگانه به‌ ویژه انگلیس ابتدا در سال‌های ۱۳۰۴ به بعد دست به تغییر لباس مردان زد و ۱۰ سال بعد یعنی سال ۱۳۱۴ پا را فراتر گذاشته و به‌ اصطلاح نهضت زنان را که همان حرکتی در جهت حریم‌شکنی و وارد آوردن ضربات سنگین بر پیکره عفت عمومی بود، طرح‌ریزی و اجرا کرد.  در صفحه ۳۳۳ کتاب «تغییر لباس و کشف حجاب به روایت اسناد» سندی در پنجم فروردین ۱۳۱۵ منتشرشده که نشان می‌دهد اهالی شفت با کشف حجاب رضاخانی مخالفت کرده‌اند.  در سند مزبور که مرکز بررسی اسناد تاریخی نیز آن را تائید کرده، آمده است که سه سید از اهالی شفت ضمن مخالفت لفظی با کشف حجاب، در مراسمات و جشن‌هایی که با همین هدف برگزار شده بود نیز شرکت نکرده‌اند.  در کتاب «تغییر لباس و کشف حجاب به روایت اسناد» در این خصوص نوشته شده است: متصدی فرماندهی تیپ مستقل گیلان، راپرت عرض کرده بود (گزارش را به مرکز ارسال کرد). طبق راپرت ستوان یکم علی منافی، حاج سید حسین مغیثی، سید ابوالقاسم، سید جلال در شفت اظهاراتی علیه رفع حجاب کرده بودند. برای اقدام، به حکومت گیلان مراجعه شد. حسب الامر مبارک جواب صادر گردید: در بخش دیگر این کتاب درخصوص گزارش مامور حکومت در خصوص شفت آمده است: اقدامات حکومت را اطلاع دهید. راپرت اخیر متصدی فرماندهی تیپ مزبور حاکی است: به قراری که ستوان یکم علی منافی ناظر مجلس سربازگیری حوزه ۵ فرعی شفت و مأمور ساخلو فومنات راپرت داده سه نفر فوق در هیچ‌یک از مجالس جشن‌هایی که از طرف حکومت و بلدیۀ فومنات برای رفع حجاب تهیه شده بود، حاضر نشده و شفاها نیز اخبار کاذبه بین اهالی انتشار می‌دهند؛ از قبیل اینکه درب ضریح مقدس حضرت رضا و حضرت عباس (امام حسین علیه‌السلام) به طور اعجاز بسته‌شده که مردم به‌ واسطه نداشتن حجاب اساساً به زیارت مشرف نشوند. مخصوصاً حاج سید حسین مغیثی بیشتر این قبیل اکاذیب را جعل می‌کند. 

حکومت گیلان سید مزبور را به شهر جلب و برای بازپرسی به شهربانی تسلیم کرد، طبق راپرت شهربانی گیلان به حکومت، حاج سید حسین مزبور اظهار داشته من اساساً با مردم طرف معاشرت و مراوده نبوده حتی از منزل خود نیز کمتر خارج می‌شوم و غیر از امور رعیتی خود به کار دیگری مداخله ندارم و هرگاه کسی بیان نماید که من مطالب خلافی برخلاف مصالح و مقتضیات وقت گفته‌ام مجازات شوم. شهربانی گیلان نیز تائید نموده از اوضاع‌ و احوال مشارالیه استنباط می‌شود که اظهاراتش صحیح است. فعلاً سید مزبور با قید التزام‌عدم خروج از رشت متوقف و حکومت دستور داده است در محل نیز تحقیقات به عمل آید. راپرت نتیجه تحقیقات که رسید مجدداً ارائه دهید.  شفت، سرزمین امامزادگان ابراهیم و اسحاق علیه‌السلام بوده و این شهرستان از دیرباز کانون تبلیغ، ترویج و اشاعه فرهنگ دینی و مذهبی در پهنه گیلان بوده است.  شهرستان شفت را به عالم‌پرور می‌شناسند که وجود مبارک سید شفتی و میرزای شفتی تنها نمونه‌ای از علمای نافذ در دین و آشنا به معارف اسلامی بوده است.  پایان پیام/۸۴۰۰۸

Leave a Comment