ترس ترکیه از تقویت نظامی نیروهای مسلح قبرس

ترکیه نسبت به لغو تحریم تسلیحاتی قبرس توسط آمریکا واکنش نشان داد و این اقدام را بی ثبات کننده خواند.

ترس ترکیه از تقویت نظامی نیروهای مسلح قبرس

به گزارش گروه بین‌الملل فرزین سلطانی، وزارت خارجه ترکیه روز شنبه تصمیم جدید آمریکا در لغو تحریم تسلیحاتی قبرس از سپتامبر ۲۰۲۴ را محکوم کرد.

به گزارش وبگاه شبکه خبری «تی‌آرتی» در بیانیه وزارت خارجه ترکیه آمده است: «به دنبال تصمیم آمریکا در لغو تحریم تسلیحاتی قبرس ما این اقدام را محکوم می‌کنیم.»

در بخش دیگر این بیانیه آمده است: «مایلیم یادآوری کنیم که چگونه گام‌های بی‌ثبات‌کننده مختلفی که اخیرا توسط ایالات متحده در منطقه به نفع  قبرس برداشته شده وضعیت منطقه را تضعیف می‌کند.»

بر اساس این گزارش، قبرس از سال ۱۹۷۴ و به دنبال حمله ارتش ترکیه به ۲ قسمت تقسیم شده است. در آن سال دولت سراسقف «ماکاریوس»، رئیس جمهور وقت قبرس،در کودتای نظامیان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، یگان‌های ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد. هم اینک نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در منطقه‌ای که جمهوری خود خوانده قبرس ترک نشین را از جنوب جدا می‌کند، گشت‌زنی می‌کنند. قبرس ترک نشین  سال ۱۹۸۳ استقلال خود را اعلام کرد و نام خود را جمهوری قبرس شمالی گذاشت، اما سازمان ملل متحد و کشورهای جهان آن را تاکنون به رسمیت نشناخته‌اند. قبرس ترک نشین از نظر اقتصادی به ترکیه متکی است.

در این بیانیه آمده است: «ما بار دیگر از ایالات متحده دعوت می‌کنیم در این سیاست‌ها که ثبات در منطقه را به خطر می‌اندازد، تجدیدنظر کند.»

 یک روزنامه یونانی چندی قبل نوشت، یک سامانه موشکی هدایت شونده خاص مورد علاقه ارتش قبرس است. این سامانه می‌تواند به صورت الکترونیکی اهداف را از فواصل طولانی مورد اصابت قرار دهد. قبرس همچنین به دنبال گزینه‌هایی برای مقابله با تهدیدات ناشی از توپخانه ترکیه است  وزارت دفاع قبرس همچنین به دنبال تسلیحاتی برای خنثی کردن تهدید هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه است. فرماندهان نظامی قبرس در حال بررسی دو سامانه تسلیحاتی، یک ساخت فرانسه و دیگری ساخت رژیم اسرائیل هستند.

پایان پیام/.

Leave a Comment