اولین مدال‌آور آذربایجان‌شرقی در بازی‌های آسیایی: ربع سکه پاداش مدالم بود

اولین مدال آذربایجان‌شرقی در بازی‌های آسیایی 57 سال قبل در بانکوک تایلند به دست آمده بود.

اولین مدال‌آور آذربایجان‌شرقی در بازی‌های آسیایی: ربع سکه پاداش مدالم بود

به گزارش فرزین سلطانی از تبریز، آذربایجان‌شرقی در ورزش کشور به مهد تکواندو و دوچرخه‌سواری شهره داشته و ورزشکاران آذربایجانی در این 2 رشته و همچنین کشتی مدال‌های زیادی را از بازیی‌های آسیایی برای ایران به ارمغان آورده‌اند. اما نخستین مدال آذربایجان‌شرقی در بازی‌های آسیایی در رشته بوکس به دست آمده است. در بازی‌های آسیایی 1966 بانکوک مرحوم علی عباسی که بیشتر به آلوش مشهور بود، به مدال برنز وزن 81 کیلوگرم بوکس دست یافت. علی عباسی در 22 خرداد 1395 جان به جان آفرین تسلیم کرد.

فرزین سلطانی در تبریز در مهر ماه سال 1393 و در حین برگزاری بازی‌های آسیایی اینچئون کره‌جنوبی با این قهرمان تبریزی مصاحبه‌ای انجام داده بود که به شرح زیر است: عباسی‌: استاندار وقت بابت مدال آسیایی‌ام یک ربع سکه پاداش داد علی عباسی نخستین مدال‌آور آسیایی برای تبریز بود که در بازی‌های آسیایی 1966 بانکوک تایلند مدال برنز این رقابت‌ها را در رشته بوکس کسب کرده بود. وی در مورد کسب اولین مدال آسیایی برای تبریز گفت: نزدیک به یک سال در اردوی آماده‌سازی بودم و بعد از مسابقات انتخابی به عضویت تیم ملی بوکس ایران درآمدم و نماینده ایران در بازی‌های آسیایی 1966 بانکوک در وزن 81 کیلوگرم شدم. وی افزود: در این رقابت‌ها من حتی می‌توانستم مدال طلا بگیرم، اما مربی تیم من را از وزن 75 کیلوگرم که وزن خودم بوده به 81 کیلوگرم انتقال داد و با حریفانی مبارزه کردم که از من سنگین‌تر بوده و در نهایت به مدال برنز این رقابت‌ها دست یافتم و البته قابل ذکر است سال بعد در رقابت‌های قهرمانی آسیا 1967 سریلانکا در این وزن صاحب تجربه شده و مدال طلای این رقابت‌ها را کسب کردم. عباسی در مورد بازتاب مدال برنزش در بازی‌های آسیایی و تجلیل مقامات استانی گفت: آن روزها به مسابقات آسیایی اهمیتی داده نمی‌شد و گویا یک اتفاق معمولی بود و مدال من نیز بازتاب زیادی نداشت و تمام تجلیل از من برای کسب این مدال، یک مراسم کوچک در باغشمال بود که استاندار وقت برای من ربع سکه جایزه دادند که این تنها پاداش من در دوره قهرمانی محسوب می‌شود.

  هم در افتتاحیه و هم در اختتامیه رژه رفتم علی عباسی در مورد بازی‌های آسیایی بانکوک که در سال 1345 برگزار شد، گفت: ما با پرواز مستقیم از تهران روانه بانکوک شدیم، اما با هواپیماهای آن روزها امکان پرواز این مسیر طولانی وجود نداشت و هواپیما ما 2 بار در پاکستان و هندوستان فرود آمده و سوخت‌گیری کرد تا به تایلند برسد. وی افزود: همین محدودیت امکانات و سختی سفر سبب شد که ما قبل از آغاز مسابقات به تایلند رسیده و تا پایان بازی‌های آسیایی در این کشور بودیم و من هم در افتتاحیه و هم در مراسم اختتامیه همراه کاروان ایران رژه رفتم، اما امروز ورزشکاری که مسابقاتش پایان می‌یابد بلافاصله به کشور بازگردانده می‌شود و بعضی ورزشکاران حتی امکان حضور در رژه‌های مراسم افتتاحیه و یا اختتامیه را پیدا نمی‌کنند. وی بعد از گذشت نیم قرن از این رقابت‌ها هنوز به یاد دارد که یکی از مشکلات ورزشکاران ایرانی در بازی‌های آسیایی تایلند غذاهای تند بود که در نتایج ورزشکاران ایرانی تاثیر منفی گذاشته بود. 2 مدال‌آور آسیایی تحویل تیم ملی دادم عباسی گفت: 8 سال بعد و در بازی‌های آسیایی 1974 تهران مربی تیم ملی بوکس بودم و دو بوکسور تبریزی به نام‌های احمد پورافتخاری و هاملت میناسیان در این رقابت‌ها مدال برنز کسب کردند و برای تبریز افتخارآفرین شدند. نخستین مدال‌آور تبریز در رقابت‌های آسیایی هنوز آن مدال را دارد و می‌گوید: در دوره ما هیچ پولی برای ورزشکاران داده نمی‌شد و این عشق بود که ما را جذب ورزش کرده بود و این مدال یادآور خاطرات شیرین من در آن دوره است. علی عباسی برای مدتی هم سابقه ریاست هیات بوکس استان را داشته و از تلخ‌ترین خاطرات خود تعطیلی رشته بوکس را در مقطعی اعلام کرد.

  وی پدر شهاب عباسی بازیگر معروف طنز ایران و کارگردان خنده بازار است. پایان پیام/

Leave a Comment