از تردد 200 هزار نفری از مرزهای خوزستان تا ارائه خدمات درمانی به ۵۱۸ زائر

تا کنون بیش از ۲۳۶ هزار زائر از مرزهای خوزستان عازم شرکت در همایش بزرگ اربعین شدند که مسؤولان پیش‌بینی می‌کنند این رقم به دو میلیون نفر برسد.

از تردد 200 هزار نفری از مرزهای خوزستان تا ارائه خدمات درمانی به ۵۱۸ زائر

به گزارش فرزین سلطانی از اهواز، پرچم‌های سبز و سرخِ «السلام علیک یا اباعبدالله» زینت‌بخشِ طریق‌الحسین‌اند و زائران با اشتیاق وصال سیدالشهدا در دل، گرمای تف‌دیده‌ی شهریورماه خوزستان را به جان می‌خرند و تا دیده را به تربت کربلا جلا ندهند، آرام نمی‌گیرند. هر چه به اربعین حسینی نزدیک‌تر می‌شویم، ازدحام عاشقان امام حسین (ع) در مرز‌های شلمچه و چذابه که دو گذرگاه مرزی میان کشورهای ایران و عراق است، شدت می‌یابد. به گفته ولی‌الله حیاتی فرمانده قرارگاه اربعین استان خوزستان، از ابتدای ماه صفر و شروع رسمی حرکت زائران تاکنون، بیش از ۱۵۰ هزار نفر از طریق مرزهای خوزستان راهی زیارت عتبات عالیات شدند که از این تعداد 120 هزار زائر از مرز شلمچه و ۳۰ هزار نفر از مرز چذابه عبور کردند. طی روزهای گذشته نیز بزرگترین کاروان پیاده‌روی اربعین حسینی با مشارکت ده‌ها هزار نفر از اهالی مناطق ملاشیه و کوی علوی و با شعار “حیاتنا الحسین” به مشایه اربعین پیوست تا از سمت مرز چذابه وارد سرزمین‌های مقدس عراق شود.   

  پیش‌بینی تردد دو میلیون زائر از مرزهای خوزستان علی‌اکبر حسینی‌محراب استاندار خوزستان با بیان اینکه آمار تردد از مرزهای خوزستان در روزهای آینده افزایش می‌یابد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طبق پیش بینی‌های صورت گرفته، دو میلیون نفر از طریق خوزستان و مرزهای چذابه و شلمچه وارد کشور عراق می‌شوند. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مشکل اصلی در پیاده‌روی اربعین با توجه به جمعیت بالای زائرین حمل‌ونقل است، گفت: با رایزنی‌هایی که با ترکیه انجام شده، تعداد ۲ هزار دستگاه اتوبوس از این کشور برای حمل و نقل زائران اجاره شده است، همچنین امکان پارک ۱۵۰ هزار خودرو در پارکینگ‌های مرزی وجود دارد. حسینی‌محراب از تردد بیش از ۲۳۶ هزار زائر از مرزهای خوزستان خبر داد و گفت: پیک اول تردد رو به پایان است اما روز سه‌شنبه پیک دیگری آغاز خواهد شد و تردد از مرزهای خوزستان اوج می‌گیرد. وی گفت: در آن سوی مرز مرتبا رصد خواهد شد تا از دپوی نیرو، زائر و خودرو جلوگیری شود‌. مسئولیت زائر امام حسین(ع) از ابتدای سفر تا بازگشت به منازل بر عهده ما است. استاندار خوزستان افزود: در خصوص نصب سایبان و مه‌پاش‌ها، باید الگوی به‌کار گرفته شده در مرز مهران اجرا شود چرا که مدل کنونی در این گرما، کارآمد نیست‌.

  ارائه خدمات درمانی به ۵۱۸ زائر اربعین حسینی امیر عباس نجفی معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان‌ نیز امروز با اشاره به استقرار پایگاه های امداد و نجات در ۲ مرز چذابه و شلمچه خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این تعداد زائر دچار حوادث مختلفی از جمله سانحه رانندگی، گرما زدگی و موارد دیگری شدند که توسط امدادگران هلال احمر فرآیند امدادرسانی برای آنها انجام شد. وی گفت: طبق آخرین آمار جمع آوری شده ۵۱۸ زائر اربعین حسینی در یک هفته اخیر در استان دچار حوادث مختلفی شدند که به آنها خدمات درمانی ارئه شد. نجفی افزود: ۲۲۲ نفر از این تعداد در مرز چذابه و ۲۹۶ نفر در مرز شلمچه دچار آسیب شدند. ز این تعداد ۲۳۵ نفر نیاز به درمان فوری داشتند که ۱۲ مصدوم به مراکز درمانی و بیمارستان منتقل شدند و باقی افراد در قرارگاه تحت درمان قرار گرفتند.

  فعال سازی 14 شهر خوزستان برای درخواست گذرنامه سرهنگ حکیم عبداللهی معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی استان خوزستان نیز با تاکید بر آخرین تمهیدات پلیس در تسهیل صدور گذرنامه برای زائران اربعین حسینی، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به حجم بالای درخواست‌های صدور گذرنامه تعداد کاربران ثبت درخواست‌ها به 5 برابر افزایش یافته‌ است. وی گفت: جهت رفاه حال شهروندان و زائران تعداد 14 شهرستان ضمن ثبت درخواست، لیبل (برچسب) تمدید در اختیار دارند تا گذرنامه‌های که 2 سال از تاریخ اعتبار آن‌ها گذشته را به مدت 6 ماه برای زیارت اربعین حسینی تمدید کنند. تجهیز مرز شلمچه به امکانات پیشرفته در حوزه سلامت سعید کریمی معاون درمان وزیر بهداشت نیز در حاشیه بازدید از مرز شلمچه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در آستانه مراسم اربعین حسینی(ع) هستیم بنابراین برای بازدید از آمادگی پایانه مرزی و امکانات بهداشتی و درمانی‌ که در مرز وجود دارد در مرز شلمچه حضور پیدا کردیم. وی افزود: خوشبختانه آمادگی خیلی خوب بود و دانشگاه علوم پزشکی آبادان هم از نظر تجهیزات و هم نیروی انسانی بسیار خوب برای خدمت به زائران تجهیز شده است. کریمی با بیان اینکه شرایط دانشگاه علوم پزشکی آبادان برای خدمت به زائران اربعین نسبت به سال گذشته بسیار پیشرفته‌تر شده و امکانات بیشتری دارد، گفت: البته به جز بحث اربعین نیز این دانشگاه تغییرات و پیشرفت‌های خوبی داشته است.

  تردد بیش از 50 هزار زائر از مرز چذابه ولی‌الله حیاتی معاون انتظامی و امنیتی استانداری خوزستان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز، اظهار کرد‌: تردد در دو مرز چذابه و شلمچه روان و آسان است و هیچ مشکلی برای تردد وجود ندارد. از ابتدای ماه صفر تا امروز جمعه سوم شهریورماه، بیش از 230 هزار نفر از مرزهای استان خوزستان به قصد زیارت عتبات عالیات تردد کردند. وی گفت: از این آمار 180 هزار مربوط به مرز شلمچه و 50 هزار مربوط به مرز چذابه است. اتباع خارجی مقیم ایران برای عزیمت به عتبات عالیات به مرز شلمچه و اتباع خارجی غیر مقیم به مرز چذابه مراجعه کنند. کنترل کیفیت آب آشامیدنی و بهداشت مواد غذایی مورد استفاده زائران سیف‌اله گنجعلی دشتی مدیر سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی آبادان نیز امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به گذشت یک هفته‌ای آغاز تردد زائران از مرز شلمچه، کارشناسان سلامت محیط و کار برای کنترل وضعیت بهداشتی در مجموع ۲هزار و ۹۱۰ بازرسی را انجام دادند. وی افزود: با نظارت مستمر کارشناسان تعداد سه هزار و ۱۲۵ کلرسنجی آب آشامیدنی، ۲۴۵ نمونه‌برداری میکروبی آب، ۹۴۰سنجش مواد غذایی با تجهیزات پرتابل انجام و میزان یکهزار و ۶۴۵کیلوگرم مواد غذایی غیرقابل مصرف نیز جمع‌آوری و پیگیری قانونی برای معدوم‌سازی آنها انجام شد. وی بیان کرد: تیم‌های عملیاتی و اجرایی مدیریت سلامت محیط و کار علاوه بر پایانه مرزی شلمچه در سطح سه شهرستان آبادان، خرمشهر و شادگان فعال هستند و تا ۱۸ شهریور ماه سال جاری کنترل بهداشتی مسیرهای تردد زائران اباعبدالله الحسین(ع) را برعهده خواهند داشت.

  بازدید وزیر کشور از مرز شلمچه احمد وحیدی وزیر کشور نیز امروز از مرز شلمچه و خدمات‌رسانی به زوار در این مرز بازدید کرد. وی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در خرمشهر، اظهار کرد: خوشبختانه در مرزهای کشور برای تردد زائران مشکلی وجود ندارد. وی افزود: اکنون تردد در مرزهای کشور به قصد زیارت عتبات عالیات روان در حال انجام است. به لطف الهی و با همت بالا و هماهنگی همه جانبه هیچ مشکلی امنیتی در مرزها وجود ندارد و با راحتی و بدون مشکل مرزها آماده خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی هستند. به گزارش فارس، تاکنون بیش از 600 هزار زائر از مرزهای کشور برای زیارت عتبات عالیات به کشور عراق تردد داشتند و بیش از ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر نیز در سامانه سماح ثبت نام‌ کرده‌اند. پایان پیام/

Leave a Comment